ÇATI TAMİRİ

ÇATI TAMİRİ
Çatılar konutların en baş katmanıdır. Çatılar konutları dış doğa olaylarına karşı korur. Misalin yağan yağıştan, iklimin sıcak soğuk etkisinden, rüzgar ve fırtınalardan konutlarımızın tacı olan çatılar bizi korur. Bu denli hayati öneme sahip olan çatılar imarlarından sonraki bazı dönemlerde bazı rutin veya rutin olmayan aksamalara sebep olabilirler. Bu yüzden çatılar düzenli olarak 3-4 ayda bir kontrol edilir. Aksaklık tespit edilen kısım varsa çatı tamiri adı verdiğimiz tamir yöntemine tabi tutulur. 
Çatı tamiri sürecinde çatı iki ayrı kısım olarak incelenir. Birinci kısım taşıyıcı sistem ve ikinci kısım da kaplama sistemidir. Bu iki sistem ayrı ayrı değerlendirilmeye tabi tutulur. Eskimiş, kırılmış, kullanılamaz halde olan  çatı kısımları yenisi ile zaman kaybetmeden değiştirilir.  Çatı ilk kısmı olan taşıyıcı sistem kısmı; çatının cinsine yani malzemenin cinsine ahşap, metal vs. , ikinci kışı olan kaplama sisteminde kullanılan malzemenin cinsine, eğime, ağırlık ve üzerinde yer alan maddelerin kütlelerine bağlıdır.
Çatı sisteminin tamiri çok önemlidir. Çünkü aksaklık olmasına rağmen düzeltilmeyen çatılarda bu aksaklığın sebep olmuş olduğu enerji kaybı bazen kullanılan enerji kaybından daha çoktur. Tamiri yapılmayan çatılara sahip konutlarda  ısıyı tutma kapasitesi azalır ve bu da ortamı serin ya da sıcak tutmak için daha fazla enerji harcanması gerektiğini anlatır. Bu yüzden çatı tamiri konusunda gerekli ilgi ve hassasiyetinizi gösterin. Elinize geçen tasarruf oranı bir hayli sevindiricidir.
Peki çatı tamiri nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekilir?
Her işte olduğu gibi bu işte de küçük de olsa bir ön hazırlık yapılmalıdır, yapılması şarttır. Çatı tamiri yapılmadan önce çatı tamirinden anlayan bir bilir kişi bulunmalıdır. Bilir kişi çatının tamamını yani çatının ana hatlarını, cinsini, kaplamasını, su varillerini, bacaları ve benzeri her şeyi en ufak ayrıntısına kadar incelemelidir.  Eğer bilir kişi raporuna göre çatı tamir edilebilecek bir durumda ise zaman kaybedilmeksizin tamiri yapılmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise çatı tamamen kaldırılmalı ve yeni bir çatı imar edilmelidir. Basit yapılı bir çatıda aksaklık yaratan parçalar bellidir. Bunlar ya çatı kaplamasıdır, ya çatı ana hatlarıdır ya da su varilleri ve bacalardır. 
Çatı tamiri çatının tamamı içinse eski çatı kaldırılmalı. Yerine çatı altında kullanılan ahşaplar çakılır, su geçirmez madde ile kaplama işlemi yapılır ve en sonunda da çok dikkatli bir şekilde çatı serilme işlemi yapılır.

KATEGORİLER

0532 711 74 23. Çelik Çatı, Çatı Yapımı, Çatı Tamiri, Çelik Konstrüksiyon
0532 711 74 23. Çelik Çatı, Çatı Yapımı, Çatı Tamiri, Çelik Konstrüksiyon
0532 711 74 23. Çelik Çatı, Çatı Yapımı, Çatı Tamiri, Çelik Konstrüksiyon
0532 711 74 23. Çelik Çatı, Çatı Yapımı, Çatı Tamiri, Çelik Konstrüksiyon

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ